Pierwszy etap projektu Franciszkańskie Południe obejmuje jeden budynek  złożony z trzech segmentów. Powstaną tu łącznie 92 mieszkania a na parterze przewidziano funkcje użytkowo- usługowe.. Garaż podziemny, podzielony na dwie jednokondygnacyjne hale, pomieści 70 miejsc postojowych, komórki lokatorskie, pomieszczenia gospodarcze i techniczne. Budowa pierwszego etapu inwestycji rozpoczęła się pod koniec września 2020 roku – planowany termin zakończenia to koniec pierwszego kwartału 2022.

– Naszym celem jest tworzenie miejsc, w których dobrze się mieszka i żyje. W centrum stawiamy człowieka – jego potrzeby, oczekiwania, marzenia. Dbamy o ciekawe zagospodarowanie terenu wokół budynków i dążymy do budowania społeczności – mówi Agnieszka Krajcarz-Urbańska Manager ds. Sprzedaży TDJ Estate. – Inwestycje realizujemy w duchu zrównoważonego rozwoju i z poszanowaniem środowiska naturalnego, którego piękno tak wyraźnie widać w najbliższym otoczeniu Franciszkańskiego Południe – dodaje.

Franciszkańskie Południe powstaje w rejonie ulic Książęcej i Kijowskiej w Katowicach, na działkach sąsiadujących bezpośrednio z kompleksem klasztornym oo. Franciszkanów w Panewnikach. Za koncepcję architektoniczno-urbanistyczną odpowiada Pracownia Projektowa MR Architekci.

Ukształtowanie terenu i zielone otoczenie zainspirowały architektów do stworzenia kaskadowej zabudowy. Dzięki wystopniowaniu budynków po stronie południowej, powstały przestronne tarasy, które zapewnią mieszkańcom unikatowy widok na zanurzoną w zieleni Kalwarię Panewnicką. Elewacja budynków w barwach bieli i głębokiego grafitu wykorzystuje zróżnicowane struktury tynku i spieku. Przeszklenia nadają lekkości, a z perspektywy domownika – budują wrażenie przestronności, zacierając granicę pomiędzy mieszkaniem, a otoczeniem.

Inwestycja oferuje uniwersalną i zróżnicowaną strukturę mieszkań o wysokim standardzie. Lokale zostały zaprojektowane w taki sposób, aby dawać szerokie możliwości aranżacyjne. Każde mieszkanie zostało wyposażone w balkon, przestronny taras lub ogródek (na parterze). Do wyboru są kawalerki, mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe, o metrażach od 26,20 do 131,37 m kw.

Oprócz nowoczesnej architektury w projekcie postawiono na wygodne i bezpieczne rozwiązania użytkowe oraz wysokiej jakości materiały o solidnych parametrach technicznych. Inwestycja ma charakter otwarty, a planowane ciągi komunikacyjne umożliwią pieszym i rowerzystom swobodne poruszanie się pomiędzy budynkami. Duże połacie zieleni zapewnią kameralny klimat. Uzupełnieniem dla nich mają być strefy rekreacyjne z małą architekturą w wielu formach. Znajdą się tu meble miejskie, podesty z siedziskami i leżakami oraz pergole. Dla aktywnych zaprojektowana została ponadto siłownia plenerowa, a najmłodsi będą mogli korzystać z placu zabaw.

W ramach udogodnień dla mieszkańców zaplanowano także monitoring, system skrzynek Pakomatic, wózkownie, rowerownie i stację naprawy jednośladów. Z myślą o użytkownikach samochodów elektrycznych, zainstalowane zostaną stacje ładowania. Mieszkania w wariancie premium zawierają podstawowy pakiet w zakresie inteligentnego domu.

– W przygotowaniu koncepcji zabudowy i zagospodarowania terenu przyjęliśmy długoterminową perspektywę, biorąc pod uwagę potrzeby i preferencje różnych pokoleń i grup społecznych. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni umożliwiającej bezpieczne mieszkanie, pracę, odpoczynek i zabawę, zachęcającej do integracji i nawiązywania więzi z sąsiadami, do tworzenia wspólnoty – tłumaczy Agnieszka Krajcarz-Urbańska. – A teraz, naszą inwestycję w najdrobniejszych szczegółach i każde mieszkanie z bliska, pozwala obejrzeć specjalna smart makieta dostępna online. To ukłon w stronę naszych klientów – mogą zapoznać się z projektem nie tylko w biurze sprzedaży, do którego oczywiście serdecznie zapraszamy, ale także w dogodnym dla siebie miejscu i czasie – zachęcamy do skorzystania z tego nowoczesnego narzędzia – dodaje.

Generalnym wykonawcą stanu surowego pierwszego etapu w ramach projektu Franciszkańskie Południe jest firma GRIMBUD Sp. z o.o., specjalizująca się w realizacji inwestycji mieszkaniowych.

W bezpośrednim sąsiedztwie Franciszkańskiego Południe znajduje się Osiedle Franciszkańskie. Realizowane od 2014 roku, jest jedną z największych i najbardziej popularnych inwestycji mieszkaniowych w Katowicach. Obejmuje 21 budynków wielorodzinnych z 972 lokalami. 93 proc. mieszkań znalazło już właścicieli, ostatni budynek – numer 9 jest w trakcie budowy.

Więcej informacji o Franciszkańskim Południe: www.franciszkanskiepoludnie.pl