LKQ Europe to wiodący dystrybutor części zamiennych do samochodów osobowych, dostawczych i przemysłowych w Europie. Jest spółką zależną LKQ Corporation, największego na świecie podmiotu zajmującego się recyklingiem samochodów. LKQ Corporation obecnie kieruje do ponownego użycia ponad 90% materiałów z pojazdów wycofanych z eksploatacji – tylko w 2021 amerykańska spółka, notowana na giełdzie NASDAQ, sprzedała 14 milionów części samochodowych z recyklingu.

LKQ Europe, z oddziałami w ponad 20 krajach, w których zatrudnia około 26 tys. osób, od 2011 roku zaopatruje w produkty 100 tys. niezależnych warsztatów samochodowych. Spółka jest główną siłą napędową transformacji na rynku motoryzacyjnym w Europie, przodując w zakresie cyfryzacji i elektryfikacji, a tym samym umożliwiając swojej firmie i klientom zapewnienie zrównoważonej, bezpiecznej i przystępnej cenowo mobilności dla wszystkich, dziś i w przyszłości.

Firma obecna jest w Katowicach od sierpnia 2021 roku. Centrum Innowacji i Usług to nowoczesny hub, który odpowiada za operacje administracyjne, rozwój cyfrowy i IT. Obecnie zajmuje 450 mkw. elastycznej i w pełni dostosowanej do potrzeb pracowników przestrzeni, jednak LKQ Europe od początku planowało powiększenie biura. Teraz ten plan wchodzi w życie – spółka zajmie na drugim i trzecim piętrze .KTW II powierzchnię pięć razy większą niż obecnie. Nie tylko zapewni to pracownikom komfortowe warunki, lecz także pozwoli spółce na dalszy rozwój.

– Katowice, z nowoczesną infrastrukturą i dynamicznym rozwojem, są idealnym miejscem do pozyskiwania międzynarodowych talentów. Jestem przekonany, że LKQ Europe już jest częścią historii sukcesu tego miasta. Budynek .KTW był dla nas naturalnym wyborem – nie tylko ze względu na doskonałą lokalizację, lecz także jego oddziaływanie na środowisko. Z niecierpliwością czekamy na przeprowadzkę do nowego biura, dzięki której będziemy mogli jeszcze bardziej efektywnie wdrażać naszą strategię, związaną z digitalizacją i innowacjami. Do 2024 roku planujemy rozbudować nasz zespół do 250 osób, które będą wspierać biznes i naszych klientów w całej Europie. Szukamy najlepszych specjalistów, którym możemy zaoferować nowoczesną, służącą współpracy przestrzeń i międzynarodowe środowisko pracy – mówi Scott Bamber, Managing Director Centrum Innowacji i Usług LKQ.

Zgodnie z nową umową, LKQ Europe pozostanie w .KTW II przez kilka lat. Nowa powierzchnia jest obecnie w budowie i została zaprojektowana przy silnym wsparciu Colliers. Zespół ekspertów z nowej platformy Colliers Define zaprojektował biuro, korzystając z niedawno wdrożonej nowej identyfikacji wizualnej LKQ Europe. Projekt jest już w fazie realizacji i będzie dostosowany do elastycznego i opartego na współpracy środowiska pracy.

–  Katowice to miasto doceniane przez inwestorów oraz dynamicznie rozwijające się i odnoszące sukcesy firmy. LKQ Europe jest tego doskonałym przykładem. Proces wyboru powierzchni biurowej prowadzony był z pełnym zaangażowaniem ekspertów z naszej nowej platformy Colliers Define, którzy odpowiadają za projekt architektoniczny i nadzór nad wykonaniem nowej przestrzeni biurowej. Dziękujemy LKQ za zaufanie i powierzenie nam tego ważnego projektu – mówi Barbara Pryszcz, Dyrektor Regionalna Colliers w Katowicach.

Wynajęcie większej powierzchni w drugiej wieży pozwoli LKQ Europe na rozszerzenie działalności i przyciągnięcie większej liczby talentów w tej części Europy. Model biznesowy firmy doskonale wpisuje się w ideę kompleksu biznesowego .KTW – elastyczność przestrzeni, jaką mają do zaoferowania budynki, została celowo zaprojektowana tak, aby przyciągnąć firmy, które stale poszukują nowych rozwiązań sprzyjających ich rozwojowi, a do tego są świadome wyzwań środowiskowych, przed którymi stoi świat.

– Podziwiamy LKQ Europe za angażowanie się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, wtórnego rynku motoryzacyjnego i dążenie do osiągnięcia całkowitej neutralności pod względem emisji CO2. Cieszymy się, że firma tak mocno skoncentrowana na ochronie środowiska doceniła ekologiczne rozwiązania zastosowane w budynkach .KTW, potwierdzone certyfikatem BREEAM – mówi Kamil Krępa, Leasing & Asset Director w TDJ Estate.

System certyfikacji BREEAM to standard branży nieruchomości w ocenie oddziaływania budynków na środowisko. .KTW II na etapie budowy uzyskał certyfikat BREEAM Interim Design Stage na poziomie Excellent, co świadczy o tym, że został zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa i odpowiedzialnych systemów zarządzania. Natomiast inwestor, TDJ Estate, jako pierwszy deweloper z obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dołączył do Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).

LKQ Europe otworzy swoje biuro w .KTW II w 2023 roku. Do przeprowadzki przygotowują się również firmy PwC Service Delivery Center, Ammega, Rise.pl oraz SD Worx.